Czerwona czy niebieska?

W kultowym filmie „Matrix” Morfeusz daje Neo do wyboru dwie pigułki: czerwoną – po zażyciu, której można poznać prawdę o otaczającej rzeczywistości i niebieską – co pozwala dalej żyć złudzeniami i udawać, że jest się członkiem normalnego społeczeństwa.

Jak pamiętamy, w filmie Neo wybiera czerwoną pigułkę, dowiaduje się o zniewoleniu ludzi przez … i zaczyna działać w Ruchu Oporu.

Morfeusz: Matrix jest wszędzie, otacza nas ze wszystkich stron. Nawet tu i teraz. Widzisz go wyglądając przez okno i włączając telewizor. Czujesz, gdy idziesz do pracy, czy do kościoła, gdy płacisz podatki. To świat, który postawiono ci przed oczami, by przesłonić prawdę.

Neo: Jaką prawdę?
Morfeusz: Że jesteś niewolnikiem. Jak wszyscy inni, urodziłeś się w kajdanach. W więzieniu, którego nie mozesz poczuć ani dotknąć. W więzieniu umysłów. Niestety, nie da się wytłumaczyć, czym jest Matrix. Sam musisz się przekonać.

Morpheus: The Matrix is everywhere. It is all around us. Even now in this very room. You can see it when you look out your window. Or when you turn on your television. You can feel it when you go to work. When you go to Church. When you pay your taxes. It is the world that has been pulled over your eyes to blind you from the truth.

Neo: What truth?
Morpheus: That you are a slave, Neo. Like everyone else, you were born into bondage, born into a prison that you cannot smell, taste, or touch. A prison for your mind. Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.

A Ty, którą wybierasz? Czerwoną czy niebieską?

Wesprzyj nas i pomóż nam przetrwać w dobie cenzury internetu! Wpłać darowiznę na PayPal